16 Říj

Kam kráčíš, cyklistiko handicapovaných?

Cyklistika handicapovaných připomíná ve struktuře IPC tak trochu „stát ve státě“. V roce 2006 se vymanila z opatrovnictví IPC, vstoupila jako plnohodnotný člen pod správcovství Mezinárodní cyklistické federace – UCI a od té doby mílovými kroky míří kupředu, bez zbytečných řečí a diskusí s jasným cílem, vizí i plány do budoucna.

Úplná profesionalizace předních závodníků, perfektně fungující realizační týmy, ale například i 20 světových rekordů na velodromu Laoshan v Pekingu a výkony nad nimiž se tají dech, to je jen malý obrázek současné cyklistiky handicapovaných.

Během paralympiády v Pekingu se konalo celosvětové cyklistické fórum. Českou cyklistiku zde zastupoval reprezentační trenér Viktor Zapletal.
A jaký bude další vývoj světové cyklistiky handicapovaných?

Kategorie – i v cyklistice dochází k tolik diskutovanému slučování kategorií. Ovšem s rozdílem, že cyklisté přijímají tuto skutečnost zcela klidně až lhostejně. Asi nejlepší komentář za všechny je názor paralympijského vítěze Jiřího Ježka: „Během roku stejně závodíme s profesionály, takže slučování kategorií nám nijak nevadí. Naopak, bereme to jako výzvu…“ Pro další roky se počítá se zavedením 5 kategorií stojících cyklistů, 4 kategorií handbike a 2 kategorií tricyklů.

Světový pohár – na základě přijatého návrhu, který podala v zimě naše Komise handicapovaných ČSC, se bude od roku 2010 konat Světový pohár handicapovaných a to jak dráhový, tak i silniční. SP na dráze bude pořádán od října do května, celkem bude zahrnovat 4 závody v Asii/Oceánii, Americe a Evropě. Silniční SP má obdobný charakter, závody se uskuteční od dubna do září.

Bodování – bodovány budou pouze závody zařazené do kalendáře UCI, s úrovní minimálně kontinentální, např. Evropský pohár. Tyto body, které závodníci jednotlivých zemí získají, se budou sčítat a následně se stanou podkladem pro stanovení nominační kvóty závodníků pro MS a paralympiády. Národní závody a poháry, včetně mistrovství země, pak budou mít charakter čistě nominační, tak, jak to je v cyklistice běžné.

Mládež – program nezapomíná ani na péči o mladé závodníky. Budou mít vlastní kategorii do 23 let na SP, vedoucí jezdci pak obléknou bílý trikot, jako tomu je např. na Tour de France.

Rozvojové země – samozřejmostí je i rozvoj výkonnostní cyklistiky v zemích, kde kolo slouží čistě jako dopravní prostředek. Příkladem je Africký program. V Africe UCI plánuje hned několik aktivit: celosvětový tréninkový camp, uspořádání závodu Tour du Burkina Faso, otevřené mistrovství Afriky, ale např. i stáže trenérů světových cyklistických velmocí a materiálovou pomoc. Vizí do budoucna je pak uspořádání mistrovství světa na africkém kontinentu.

Cyklisté se tedy mají na co těšit a my doufáme, že úspěšný český tým, který skončil v Pekingu v hodnocení národů na vynikajícím 5. místě za Čínou, Austrálií, USA a Německem a v dlouhodobém celosvětovém žebříčku mu patří 4. příčka, potvrdí své postavení hned v roce příštím, na MS v Seville.